Sot shënohet Ora e Tokës, fiken dritat për një orë - Bota Sot
Sot shënohet Ora e Tokës, fiken dritat për një orë

Shkencë & Teknologji

Sot shënohet Ora e Tokës, fiken dritat për një orë

Më: 30 mars 2019 Në ora: 09:47
Ilustrim

Sot shënohet Ora e Tokës, një eveniment që kremtohet në mbarë botën.

Ora e Tokës, që është një organizim i Fondit Botëror për Natyrën (WWF), fton të gjithë njerëzit që sonte në mbrëmje në 20:30 me orën lokale secili të fikë dritat dhe pajisjet elektrike.

Ora e Tokës pati pikënisjen e saj në vitin 2007 në Sidnej të Australisë. Atë kohë, dritat u fikën në 2.2 milionë shtëpi dhe biznese për një orë me qëllimin për të pasur vëmendjen globale ndaj çështjeve alarmante të mjedisit.

Dritat do të fiken edhe në ndërtesat apo monumentet më të famshme në botë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...