Studim: Pse truri ynë harxhon shumë energji? - Bota Sot
Studim: Pse truri ynë harxhon shumë energji?

Shkencë & Teknologji

Studim: Pse truri ynë harxhon shumë energji?

Nga: A.H Më: 21 korrik 2019 Në ora: 12:27
Foto

Truri juaj është një organ i uritur për energji edhe pse peshon vetëm tre kilogramë, e cila është vetëm 2% e peshës së trupit mesatar.

Duke konsideruar trurin si një organ të vogël, mund të pyesim veten si çfarë i duhet trurit të ketë aq shumë lëndë djegëse dhe a largohet ky konsumim energjie kur ne jemi duke pushuar?

Truri ynë përbëhet nga neuronet, këto komunikojnë me njëra tjetrën dhe transmetojnë mesazhe dhe nga indet e trupit.

Neuronet prodhojnë kimikate të quajtura neuro transmetues për të transmetuar sinjalet e tyre, përcjellë Bota sot.

Studiuesit gjetën se 90% e energjisë së përdorur nga truri nuk u gjet. Që do të thotë se për aq sa dimë truri juaj përdorë një sasi të madhe energjie që nuk bën asgjë.

Tani do të mendonit se truri juaj po bën më pak punë, kur pjesa tjetër e juaja është në gjumë, apo jo? Gabim.

Truri juaj përdorë nivele të ngjajshme të energjisë kur është në pushim krahasuar me atë kur po bën diçka të komplikuar masivisht.

Hulumtuesi IBM propozon teorinë për trurin, në të cilën thuhet se truri është gjithnjë sinjalizues për rrugët neutrale. Ai vazhdimisht po eksploron shqisat, emocionet dhe sjelljet edhe kur trupi është në pushim.

Megjithëse mund të duket se truri nuk po bën asgjë, ai po grumbullon një hartë akumulimi edhe përvoje që mund të bie përsëri kur marrim vendime në jetën tonë të përditshme. Ky eksplorim i vazhdueshëm shpjegon se truri përdorë aq shumë energji prëderisa ne e dimë se truri djeg sa më shumë energji pavarësisht nëse jeni fjetur apo zgjuar, skanimet kanë zbuluar se truri juaj nuk djeg energji në mënyrë të njëtrajtshme.

Sigurohuni që po konsumoni mjaft kalori për t'i dhënë trurit tuaj atë që i duhet që të funksionojë. /Bota sot/

 

 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat