Japonia në shtator lanson raketën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës - Bota Sot
Japonia në shtator lanson raketën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Shkencë & Teknologji

Japonia në shtator lanson raketën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Më: 29 korrik 2019 Në ora: 16:14
Foto

Në shtator, Japonia do të dërgojë një kapsulë ngarkese në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (MSS), njoftoi sot Agjencia e Hapësirës e Japonisë.

Një avion pa pilot i HTV8, i njohur gjithashtu si Kounotori, do të dërgojë rreth 5.4 ton ngarkesë për astronautët, duke përfshirë ushqimin, ujin, bateritë dhe pajisjet e nevojshme për eksperimente, raporton agjencia Kyodo.

Raketa do të lansohet më 11 shtator nga Qendra e Hapësirës Tanegashi në jugperëndim të Japonisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...