Shkencëtarët ia japin lamtumirën akullnajës së parë të shkrirë në Islandë

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët ia japin lamtumirën akullnajës së parë të shkrirë në Islandë

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 14:18
Akullnaja e parë e shkrirë në Islandë

Disa shkencëtarë kanë thënë se ia kanë dhënë lamtumirën një akullnaje që tashmë është zhdukur plotësisht në Islandë si pasojë e ndryshimeve klimatike.

Hulumtuesit do të mblidhen të dielën në Borgarfjordur të Islandës për ta përkujtuar akullnajën Ojkokull, e njohur me emrin e shkurtër Ok, pasi e humbi statusin e akullnajës në vitin 2014.

Në një pllakë përkujtimore, ata kanë shkruar: “Ok është akullnaja e parë islandeze që e ka humbur statusin e akullnajës. Në 200 vjetët e ardhshëm, të gjitha akullnajat tona pritet të përfundojnë në të njëjtën mënyrë. Ky monument dëshmon se ne e dimë çfarë po ndodh dhe e dimë çfarë duhet të bëhet. Vetëm ju do ta dini nëse e kemi bërë atë apo jo”. Ky mbishkrim është shkruar në gjuhët islandeze dhe angleze.

Image

Nga shtresat e akullit në Grenlandë deri në akullnajat e larta në pjesën perëndimore të Antarktikut, masa e akullit është duke u shkrirë shpejt. Ndonëse niveli i detit ka ndryshuar gjatë historisë, shkencëtarët thonë se një dukuri e tillë asnjëherë nuk ka ndodhur në nivelin e sotëm.

Gjeologët thonë se planeti ynë do të përballet me shumë rreziqe, nëse akulli vazhdon të shkrihet me këtë shpejtësi. Për shembull, rreth 2 miliardë njerëz mund të detyrohen të zhvendosen nga vendbanimet e tyre deri në vitin 2100 për shkak të rritjes së nivelit të oqeaneve, shkruan “CNN”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat