Fillon turizmi hapësinor, bileta kushton 250,000 dollarë - Bota Sot
Fillon turizmi hapësinor, bileta kushton 250,000 dollarë

Shkencë & Teknologji

Fillon turizmi hapësinor, bileta kushton 250,000 dollarë

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 17:42
Fillon turizmi hapësinor

Pas vitesh përsosjeje dhe testimi, Virginia Galactic do të jetë e gatshme për nisjen e anijes së parë kozmike SpaceShip 2 vitin e ardhshëm.

Turneu i udhëtimit hapësinor sub-orbital, i organizuar nga ndërmarrja e miliarderit Richard Branson, do të bartë pasagjerët në lartësi prej 75 kilometrash.

Udhëtarët e interesuar duhet të paguajnë 250,000 dollarë për biletë, raporton Washington Post.

Ndërsa disa e konsiderojnë atë si një çmim të arsyeshëm, të tjerët nuk pajtohen. Ata mendojnë se ky është një çmim i lartë duke pasur parasysh që SpaceShip 2 do të dërgojë ekskluzivisht pasagjerët 75 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës dhe do të kthehen.

Në korrik, Branson njoftoi se do të nisë fluturimet testuese këtë vjeshtë në shtetin amerikan New Mexico.

Ndryshe, SpaceShip 2 mund të transportojë tetë persona, prej tyre dy anëtarë të ekuipazhit dhe gjashtë pasagjerë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...