Intel thotë se çipat e tij të gjeneratës së ardhshme do të vonohen

Shkencë & Teknologji

Intel thotë se çipat e tij të gjeneratës së ardhshme do të vonohen

Më: 27 korrik 2020 Në ora: 22:11
Intel

Intel thotë se çipat e tij të gjeneratës së ardhshme do të vonohen deri në të paktën 2022, potencialisht gjithashtu duke i kthyer përsëri kompjuterët që do të mbështeten në to.

Vonesa e fundit vjen pas një serie problemesh me të cilat Intel përballet, në mbajtjen e afateve për çipet e reja.

Ajo është përballur me vonesa të vazhdueshme duke u përpjekur të nxjerrë në shitje patate të skuqura gjeneratën e tanishme.

Vonesa e fundit do të thotë që patate të skuqura 7nm të saj, duke përdorur edhe arkitekturë edhe më të vogël se çipat e tanishëm 10nm, nuk do të jenë në dispozicion deri në vitin 2022, për shkak të një problemi në prodhimin e tyre, tha Intel.

Por ajo tregoi gjatë rezultateve të saja pozitive se kishte identifikuar problemin dhe po punonte për ta rregulluar atë.

Kompania mund të detyrohet që disa prej tyre të prodhohen nga prodhuesit e jashtëm si pjesë e planeve të emergjencave, sugjeroi ajo, shkruan Independent. Intel është disi e pazakontë në mesin e prodhuesve të çipave në atë që të dyja projekton dhe prodhon çipat e tij, përpara se t’i shesë në kompani të tjera për t’i përfshirë në kompjuterët e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat