FBI-ja arreston njeriun i cili “donte të vriste internetin”

Shkencë & Teknologji

FBI-ja arreston njeriun i cili “donte të vriste internetin”

Më: 12 prill 2021 Në ora: 20:42
Foto ilustruese

Autoritetet amerikane kanë arrestuar një burrë i cili pretendohet të ketë komplotuar për të bombarduar një qendër të të dhënave në Amazon, e cila ai besonte se do të "vriste rreth 70% të internetit", njofton BBC.

Seth Aaron Pendley, 28 vjeç, u arrestua pasi mori një pajisje shpërthyese nga një agjent i fshehtë i FBI-së dhe u akuzua për një përpjekje dashakeqe për të shkatërruar një ndërtesë me një eksploziv.

Ai mori vëmendjen e FBI-së pasi dikush raportoi postimet e tij në internet.

Nëse dënohet, Pendley mund të përballet me 20 vjet burg.

Sipas hetuesve, qëllimi kryesor i Pendley ishte të dëmtonte rrjetin e serverave të Amazon.

Ai besonte se kishte 24 ndërtesa që "drejtonin 70% të internetit", përfshirë shërbimet e përdorura nga CIA dhe FBI, sipas një bisede të detajuar në ankesën penale kundër tij.

Ai besonte se dëmtimi i tyre do të zhgënjente "oligarkinë" - ose një grup të vogël elitash - në pushtet në Shtetet e Bashkuara.

Shërbimet e Web Amazon (AWS) luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në internetin modern, duke pritur dhe përpunuar informacionin prapa shumë shërbimeve të njohura në internet dhe faqeve të internetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat