Zbulohet planeti i ri, dy herë më i madh se Toka - Bota Sot
Zbulohet planeti i ri, dy herë më i madh se Toka

Shkencë & Teknologji

Zbulohet planeti i ri, dy herë më i madh se Toka

Më: 23 shtator 2018 Në ora: 06:32
Ilustrim

Astronomët kanë zbuluar një ekzoplanet që të kujton planetin Vulcan nga filmi “Star Trek”.

Raportohet se planeti i ri është 16 vite dritë nga Toka.

Zbulimi, i detajuar në një studim të botuar këtë javë në  Monthly Notice of the Royal Astronomical Society, është bëra nga  Survey Dharma Planet dhe Teleskopi i Fondacionit Dharma Endoëment.

Teleskopi në majë të malit Lemmon në Arizonën jugore.

“Planeti është afërsisht dyfishi i madhësisë së Tokës dhe orbiton yllin e saj me një periudhë 42-ditësh vetëm brenda zonës optimale të banueshme të yllit,”- tha astronomi Jian Ge, i cili udhëhoqi studimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...