Asteroidi i Krishtlindjes më afër nga 400 vjetët e fundit - Bota Sot
Asteroidi i Krishtlindjes më afër nga 400 vjetët e fundit

Shkencë & Teknologji

Asteroidi i Krishtlindjes më afër nga 400 vjetët e fundit

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 17:39
Asteroidi

Asteroidi i Krishtlindjes bëri kalimin më të afërt me Tokën në 400 vjetët e fundit.

Duke përfituar nga një mungesë e shkurtër e kometës së festave, “46P/Wirtanen”, e penguar për disa ditë nga Hëna e plotë, asteroidi 2003 SD220 përshëndeti Tokën duke kaluar në distancën e 2,9 milionë kilometrave.

“Në vitin 2070 do të rikthehet dhe do të jetë edhe më afër”, thanë ekspertët e  NASA-s.

Asteroidi iu afrua Tokës në një distancë sigurie dhe afërsia mundësoi që të bëhen foto me radar të sipërfaqes së tij që do të ndihmojnë në një përllogaritje më të mirë të orbitës.

Të dhënat tregojnë për më tepër se ai është i gjatë 1,6 kilometra dhe ka një formë interesante, që ngjason me atë të një hipopotami.

Aktualisht tre teleskopë të mëdhenj janë përqendruar te ky asteroid, “Goldstone Deep Space Communications Complex”, “Green Bank” dhe “Arecibo”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera