Tensione në Shkodër, protestuesit tentojnë të rrëmbejnë ambulancën për t’i goditur policinë - Bota Sot
Tensione në Shkodër, protestuesit tentojnë të rrëmbejnë ambulancën për t’i goditur policinë

Shkodra

Tensione në Shkodër, protestuesit tentojnë të rrëmbejnë ambulancën për t’i goditur policinë

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 20:11
Pamje nga vendi i ngjarjes

Situatë e tensionuar paraqitet aktualisht në qytetin e Shkodrës ku pritet të nisë takimi elektoral i kryeministrit Edi Rama. Protestuesit e opozitës janë përplasur me forcat e policisë, duke kundërshtuar praninë e Ramës.

Raportohet se policia ka përdorur edhe gazin lotsjellës, për të bërë të mundur shpërndarjen e protestuesve. Për momentin janë duke u hedhur gurë dhe sende të tjera drejt efektivëve.

Mbështetësit e opozitës vijojnë të qëndrojnë pranë sheshit ku do të mbahet mitingu elektoral i Partisë Socialiste. “Rama ik” është thirrja më e shpeshtë që dëgjohet nga protestuesit.

Edhe kryebashkiakja Voltana Ademi ka zbritur në shesh për t’ju bashkuar protestës së opozitës që kundërshton praninë e kryeministrit Edi Rama në Shkodër. Ademi u shpreh pak minuta më parë se shkodranët nuk do të lejojë uzurpimin e qytetit nga një kriminel si Edi Rama. Menjëherë sapo Voltana Ademi është afruar pranë kordonit të policisë, ndaj saj u hodh gaz lotsjellës. PD e konsideroi veprimin e policisë ndaj kryebashkiakes si një akt të paprecedent.

Gjatë përplasjeve, një grup protestuesish kanë tentuar të rrëmbejnë një auto-ambulancë për të çarë kordonin e policisë. Ishte sërish ndërhyrja me gaz lotsjellës që bëri të mundur që kjo përpjekje të mos realizohej.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...