Uji vërshon në rrugët e Shkodrës, dhjetëra familje në alarm

Shkodra

Uji vërshon në rrugët e Shkodrës, dhjetëra familje në alarm

Më: 11 shkurt 2021 Në ora: 15:30
Foto ilustrim

Reshjet intensive të rëna gjatë 24 orëve të fundit kanë bërë që i gjithë qarku i Shkodrës të vendoset nën pushtetin e ujit.

Mbi 10 familje në lagjet periferike të qytetit veriperëndimor janë evakuuar pasi banesat e tyre u përmbytën si rrjedhojë e rritjes së nivelit të ujit të liqenit.

Po ashtu, sipas shtabit të emergjencave, nga uji rrezikojnë përmbytjen dhe rreth 200 shtëpi të tjera, ben te ditur Vizion Plus.

Situatë e vështirë paraqitet dhe në njësinë administrative të Dajçit pasi lumi Buna ka dalë nga shtrati. Si pasojë lëvizja e mjeteve në këtë zonë bëhet me vështirësi, ndërsa është bllokuar rruga që lidh fshatrat Shirgj- Darrgjat.

Dajçi është shumë keq. Situata pritet shumë e rëndë. Makinat e vogla mendoj se është e pamundur që të kalojnë. Shirqi ka shtëpi të përmbytura. Niveli sot është më shumë se ditët e tjera.

Banorët e zonës thonë se ndihen të rrezikuar pasi niveli i ujit po rritet me shpejtësi.

GENTIAN OBLIKA – BANOR I DAJÇIT

Mbi një muaj që jemi nën ujë. Gjendja është shumë e keqe. Fëmijët i çojmë në krah i sjellim në krah. Shteti s’bëhet fjalë me ardh në këtë vend.

Probleme të shumta ka dhe në njësinë administrative Ana e Malit, kryesisht në fshatrat Obot dhe Oblikë.

Sipas Shtabit të Emergjencave, në të gjithë qarkun Shkodër, sipërfaqja e përmbytur ka shkuar në rreth 5000 hektarë tokë bujqësore.

Nga reshjet e dendura, përmbytje pati edhe në zonën e Torovicës në qarkun Lezhë si dhe në Kurbin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat