Droga, fajdet e bixhozi bashkojnë tri fetë në Shkodër - Bota Sot
Droga, fajdet e bixhozi bashkojnë tri fetë në Shkodër

Shkodra

Droga, fajdet e bixhozi bashkojnë tri fetë në Shkodër

Më: 12 prill 2018 Në ora: 16:41
Përfaqësuesit e tre komuniteteve fetare në Shkodër

Përfaqësuesit e tre komuniteteve fetare në Shkodër, mysliman katolik dhe ortodoks diskutuan së bashku shqetësimet për veset më të rënda të shoqërisë sot; “Droga, fajdet dhe lojërat e fatit”.

Muhamed Sytari, Myftiu i Shkodrës: Përhapja në masë e drogërve, si dhe mbjellja dhe rritja e bimëve narkotike janë alarme të mjaftueshme që duhet të na angazhojnë për të kontribuar përherë dhe më tepër për të mirën e atdheut tonë. Përhapja e kazinove, fajdeve dhe bixhozit, korrupsionit në masë të frikshme, po shkatërrojnë familje të tëra shqiptare.

Angelo Massafra, Arqipeshkv i Shkodrës: Jo vetëm për të gjetur negativitetet dhe për t’i luftuar ato, por edhe për të cilësuar aspektet pozitive që e bëjnë jetën një aventurë të mrekullueshme për t’u jetuar e tëra.

Nikolla Petani, përfaqësues i Kishës Ortodokse: Le të mundohemi që fenomenin e drogës, të fajdeve, që po bëhet legjendë tashmë në Shqipëri, ku dita-ditës dëgjojmë njerëz të vrasin veten sepse nuk kanë mundësi që të paguajnë fajdet, apo bankat ku kanë hyrë. Komunitetet fetare janë dhe do të jenë pranë këtyre njerëzve.

Famulltari i Velipojës, Dom Marjan Gega foli për njerëz të pushtetshëm, që sipas tyre trafikojnë drogë në Shqipëri, ndërsa kritikuan bankat për interesat të larta të kredive që ofrojnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera