Shkodër, nis pastrimi i argjinaturës së Mushanit - Bota Sot
Shkodër, nis pastrimi i argjinaturës së Mushanit

Shkodra

Shkodër, nis pastrimi i argjinaturës së Mushanit

Më: 2 nëntor 2018 Në ora: 15:12
Nis pastrimi i argjinaturës së Mushanit

Bashkia Shkodër ka nisur sot punën për pastrimin e argjinaturës së Mushanit në njësinë administrative Dajç, si masa parandaluese nga përmbytjet në pragun e ardhjes së stinës së dimrit.

Bashkia Shkodër shprehet se në njësinë administrative Dajç vazhdon puna për pastrimin e argjinaturës së Mushanit, në Rrugën e Sukajve.

“Prej disa ditësh përmes angazhimit të komunitetit më në nevojë për punë në shërbime publike, kemi përmirësuar shumë situatën në këtë argjinaturë. Përgjatë 1 km gjatësie të mbuluar nga bimësia e dendur dhe  e pa kalueshëm. Punëtorët kanë pastruar këtë argjinaturë nga shkurre e bimësi e lartë, nga mbetjet e ndotjet e sjella nga uji. Duke kryer një punë të mirë ata po japin një kontribut të rëndësishëm në impaktin për menaxhimin dhe minimizimin e pasojave në rast përmbytje”, shprehet bashkia.

Po ashtu, 17 kryefamiljarë të familjeve më në nevojë, të angazhuar në Dajç do të vazhdojnë të jenë pjesë e kontributit në përmirësimin e infrastrukturës mbrojtjes nga përmbytjet dhe në pastrimin e kanaleve kulluese.

Bashkia Shkodër, me mbështetjen e GIZ përmes FSHZH, ” synon krijimin e një perspektive përmes punësimit dhe në të njëjtën kohë realizimin e punëve në dobi të komunitetit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...