Bashkia e Shkupit do të shpërblejë ekipin e “Honeyland” me 600.000 euro

Shkupi

Bashkia e Shkupit do të shpërblejë ekipin e “Honeyland” me 600.000 euro

Më: 11 shkurt 2020 Në ora: 20:52
Foto ilustrim

Bashkia e Shkupit do të ndajë 600.000 denarë për ekipin e filmit dokumentar ‘Honeyland’.

Kjo dhuratë ndahet për kontributin e veprës filmike për afirmimin e kulturës dhe vendit tonë, si dhe për promovim të vlerave të vëreta njerëzore.

Filmi ‘Honeyland’ të regjisorëve Tamara Kotesvks ahde Lkubormi Stefanov fitoi disa çmime nga festivalet e filmave nëpër botë dhe u nominua për çmimin Oskar, në kategoritë Dokumentari më i mirë dhe Filmi më i mirë i huaj.

Storja e Hatixhes rrëmbeu zemra e shikuesve por edhe të punëtorëve që merren me film dhe dërgoi mesazh të fuqishëm për rëndësinë e mjedisit të pastër jetësor dhe nisjes së mbrojtjes së natyrës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat