Shilegov: Tre komponentë për uljen e ndotjes së ajrit në Shkup

Shkupi

Shilegov: Tre komponentë për uljen e ndotjes së ajrit në Shkup

Më: 12 nëntor 2020 Në ora: 16:07
Petre Shilegov

Kryetari i Bashkisë së Shkupit Petre Shilegov, sot theksoi se ekzistojnë tre komponentë me të cilët do të zgjidhet problemi me ndotjen e ajrit në Shkup.

Sipas tij, i pari është me mbikëqyrje inspektuese të shpeshtuar të kapaciteteve industriale, më pas me stimulimin e qytetarëve për ta shfrytëzuar transportin publik, si dhe ngrohja e organizuar e shtëpive.

Ai theksoi se këtyre ditëve po bëhet monitorim serioz me qëllim disa kapacitete të caktuara industriale të mos e keqpërdorin dukshmërinë e vogël për shkak të mjegullës dhe të lirohen gazra të palejueshme.

Shilegov gjithashtu sqaroi se monitorimi bëhet çdo natë me dronë termal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat