Shkupi e shënon 13 Nëntorin – Ditën e çlirimit

Shkupi

Shkupi e shënon 13 Nëntorin – Ditën e çlirimit

Më: 13 nëntor 2020 Në ora: 10:38
Shkupi

Sot shënohet 13 Nëntori – Dita e çlirimit të Shkupit në Luftën e Dytë Botërore.

Më 13 nëntor të vitit 1944, luftëtarët nga divizioni i 42-të dhe 50-të nacionalçlirimtar i ushtrisë së Maqedonisë dhe brigada e 16-të maqedonase çliruan Shkupin nga pushtimi fashist.

Pas disa ditësh luftime të rënda me anëtarët e divizionit 22 të grenadinës gjermane, të përbërë nga regjimentet 47 dhe 65 dhe pjesë të divizionit të 11 ajror, si dhe me brigadën gjermane të kalasë “Angermiller”, e cila ishte sistemuar përpara “Grykës së Kaçanikut”, luftëtarët hynë në qytet me një marshim fitimtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat