Në repartet infektive në Shkup janë pranuar 43 pacientë të rinj, mbyllen dy qendra kovide

Shkupi

Në repartet infektive në Shkup janë pranuar 43 pacientë të rinj, mbyllen dy qendra kovide

Më: 30 janar 2021 Në ora: 15:56
Foto ilustrim

Në 24 orët e kaluara, 43 pacientë të rinj janë shtruar në spital në Qendrat Covid në Shkup për shkak të ndërlikimeve nga coronavirusin. Gjithsej 252 persona të dyshuar ose të konfirmuar për COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive në kryeqytet, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Në 24 orët e fundit, ka 22 pranime në klinikat interne.

“Ka 12 pranime të reja të pacientëve në Qendrën Covid në spitalin “8 Shtatori” dhe 9 në Klinikën e Sëmundjeve Infektive.

Në 24 orët e kaluara, 24 pacientë të shëruar janë lëshuar në shtëpi.

Për momentin, 20 pacientë po trajtohen në Klinikën e Lëkurës, 24 pacientë në Klinikën e Neurologjisë, ndërsa gjithsej 23 pacientë me simptoma të coronavirusit janë pranuar në Institutin e TB.

Nga sot Qendrat Covid të Klinikës së Nefrologjisë dhe Klinika e Gastroenterohepatologjisë janë të mbyllura.

Janë gjithsej 81 pacientë në “8 Shtatori” dhe 83 pacientë janë të shtruar në Klinikën për Sëmundje Infektive, ndërsa ka 20 pacientë në Institutin për Sëmundjet e Mushkërive në Fëmijët Kozle.

Një total prej 252 pacientësh të konfirmuar ose të dyshuar për COVID-19 po trajtohen në repartet e sëmundjeve infektive të spitaleve të kryeqytetit. Shumë pacientë janë në mbështetje të oksigjenit”, njoftojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Nga atje shtojnë se ka 112 vende të lira spitalore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat