Shilegov: Shkupi me zonën më të madhe për këmbësorë në Evropë

Shkupi

Shilegov: Shkupi me zonën më të madhe për këmbësorë në Evropë

Më: 30 maj 2021 Në ora: 16:21
Petre Shilegov

Kryetari i Shkupit Petre Shilegov në ngjarjen e sotme “Rrugët për Njerëzit” tha se ai pret që “Unaza e Vogël” në qendër të mbyllet për trafik deri në fund të vitit 2023, ndërsa kryeqyteti të ketë zonën më të madhe për këmbësorë në Evropë.

“Me fillimin e zbatimit të tranzitit të shpejtë, do të lejohet lëvizja vetëm e këtyre dhe automjeteve të zjarrit dhe të ndihmës së shpejtë. Pjesa tjetër e trafikut do të duhet të shpërndahet në unazën e mesme të trafikut.

Nga këtu, ne tashmë jemi drejt fundit dhe duhet të ecim paralelisht me ato dimensione, sepse duhet t’u japim një mënyrë alternative qytetarëve për të lëvizur nëpër qendër, kështu që të mbyllim trafikun e makinave dhe atë si qëllim strategjik i qyteti tonë do të zbatohet së bashku me fazën e parë të tranzitit të shpejtë.

Unë pres që është shumë e mundur deri në fund të vitit 2023 të jemi dëshmitarë të një gjëje të tillë në qytetin tonë, i cili do ta bëjë Shkupin mbase qytetin me zonën më të madhe për këmbësorë në Evropë, nga Hekurudha e Vjetër në Bit Pazar, nga Kuvendi te “Gjuetari”, theksoi Shilegov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat