Në Shkup arrijnë 10 mijë vaksina “AstraZeneca” si donacion nga Kroacia

Shkupi

Në Shkup arrijnë 10 mijë vaksina “AstraZeneca” si donacion nga Kroacia

Më: 2 korrik 2021 Në ora: 12:49
Foto nga vendi i ngjarjes

Në Maqedoni kanë mbërritur 10 mijë vaksina “AstraZeneca” nga Kroacia. Këto vaksina në fillim të javës së ardhshme do të dërgohen nëpër pikat vaksina në Maqedoni, ndërsa Qeveria kroate ka marrë vendim që të dhurohen edhe 20 mija vaksina “AstraZenca” ose “Moderna”.

Në konferencën e përbashkët me ministrin kroat për Punë të Jashtme, Gordan Grliq, Filipçe tha se kanë biseduar për gjendjen epidemiologjike. Kanë folur për përvojat, parashikimet dhe për planet në periudhën e ardhshme.

Ministri Radman tha se me donacionin e sotëm, Kroacia tregon vendosmëri dhe gatishmëri për ndihmë konkrete për fqinjët më të afërt në mënyrë që të tejkalohet luftimi i pandemisë.

“Angazhimi ynë nuk përfundon këtu. Qeveria kroate në mbledhjen e djeshme mori vendim për të dhuruar 20 mijë vaksina shtesë në Maqedoni”, tha Radman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat