Vrapim dhe pastrim në qytetin e Shkupit - Bota Sot
Vrapim dhe pastrim në qytetin e Shkupit

Shkupi

Vrapim dhe pastrim në qytetin e Shkupit

Më: 27 tetor 2018 Në ora: 13:31
Ilustrim

Plogging ,eveniment për vrapim dhe grumbullimin e mbeturinave do të mbahet sot buzë Lumit Vardar.

Plogging paraqet kombinim prej vrapimit dhe grumbullimit të mbeturinave. Për herë të parë kjo mënyrë vetëdijesimi u paraqit në Suedi, ndërsa sot është përhapur në shumë vende për shkak të brengosjes së rritur për ndotjen e natyrës me mbeturina plastike.

Skopje Meriot hotel në bashkëpunim me ambasadën e Suedisë e organizon ngjarjen e cila ka filluar në orën 11 në Skelën rreth lumit Vardar, me pikënisje në sheshin e Qytetit.Në ngjarje do të marrin pjesë të punësuarit e hotelit, por edhe opinioni i gjerë, gjegjësisht të gjithë ata të cilët kujdesen për shëndetin e tyre dhe për natyrën do të mund të vrapojnë apo të ecin më këmbë dhe të grumbullojnë mbeturina, duke kontribuar për mbrojtjen e mjedisit jetësor.

Ideja është që në të ardhmen kjo formë e vetëdijesimit të bëhet tradicionale dhe të organizohet një herë në muaj, në lokacione të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...