Familja me sëmundjen e rrallë, dy prindërit e varfër: Na shpëtoni fëmijët - Bota Sot
Familja me sëmundjen e rrallë, dy prindërit e varfër: Na shpëtoni fëmijët

Shqipëria

Familja me sëmundjen e rrallë, dy prindërit e varfër: Na shpëtoni fëmijët

Më: 5 janar 2019 Në ora: 23:32
Familja Hoxha

Familja Hoxha përbëhet nga 6 anëtarë. Në mars të vitit të shkuar, vajza e tyre 19-vjeçare ndërroi jetë pasi ishte e sëmurë nga zemra. Bashkimi, kryefamiljari kërkoi ndihmë që vajzën ta dërgonte jashtë vendit për ta kuruar, por thirrja e tij ngeli pa përgjigje.

Fatkeqësisht zemra e vajzës pushoi në pranverën e 2018-ës, por historia nuk përfundon këtu, pasi nga e njëta sëmundje është prekur dhe djali i vetëm i familjes.

Bajrami është 15 vjeç dhe tani po kurohet në Stamboll. Mjekët turq kërkojnë që të bëjnë një diagnostikim të gjithë familjes Hoxha, pasi mendohet se sëmundja mund të jetë e trashëgueshme.Për të realizuar këtë kontroll është e nevojshme të ndërhyjë Ministria e Shëndetësisë.

“Unë kam qenë babai i katër fëmijëve, tani e kam humbur një vajzë me emrin Kristina. Kisha bërë letrat për ish-ministrin Beqaj, por nuk më ndihmuan. Tani kam Bajramin, pasi djali doli më të njëjtin problem si vajza. E shtruam në Tiranë, doktorët më thanë meqenëse të iku një vajzë, djalin do ta çojmë jashtë shtetit. E dërgova djalin në Stamboll dhe mjekët atje panë analizat e tij dhe të vajzës që ndërroi jetë dhe më thanë që nëse vajzën do ta kishe sjellë këtu ajo sot do të ishte në këmbë”, shprehet Bashkim Hoxha.

Zonja e shtëpisë, e cila pastron me shumë kujdes fotot e Kristinës thotë që të ardhurat e familjes janë vetëm 25 mijë lek të reja në muaj. Me rrogën e Bashkimit nuk mbulohen as lekët e biletës Shqipëri- Turqi, e jo më shtrimi i të gjithë familjes në spital.

Nëna e shtëpisë ka frikë se sëmundja e rrallë e zemrës, të cilës nuk i dinë as emrin, mos është trashëguar tek një tjetër fëmijë i saj. Për këtë arsye ajo kërkon ndihmë dhe fati i Kristinës 19-vjeçare të mos përsëritet.

“Dua që fëmijët e mi t’i çoj për një kontroll për merak. Tani kam frikë pasi një vajzë më humbi, djali ka të njëjtën sëmundje. Tani kam merakun e dy vajzave dhe djalit”, shprehet bashkëshortja e Bashkimit.

Sipas kardiologut Indrit Temali, diagnoza e takikardisë vetrikulare nuk kursen askënd, nëse nuk ndërhyhet në kohë.

“Diagnoza e takikardisë ventrikulare polimorfike është një sindromë e një aritmie shumë të rrezikshme për njerëzit dhe mund të jetë gjenetike, e lindur. Për fat të mirë kjo është edhe shumë e rrallë. Në shumë raste ndodh kur në familje ka një vdekje të papritur. Është një situatë që të merr jetën nëse nuk ndërhyhet në kohën e duhur kryesisht nëpërmjet defibrilimit kardiak ose edhe të brendshëm nëpërmjet defibrilatorit të implantuar”, shprehet doktori Temali.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...