Rruga e re e Ulëzës, impakt në zhvillimin dhe rigjallërimin ekonomik e social të zonës - Bota Sot
Rruga e re e Ulëzës, impakt në zhvillimin dhe rigjallërimin ekonomik e social të zonës

Shqipëria

Rruga e re e Ulëzës, impakt në zhvillimin dhe rigjallërimin ekonomik e social të zonës

Më: 18 janar 2019 Në ora: 09:10
Rruga e re e Ulëzës

Me bukuritë natyrore, pyjet me shtigje për ecje, liqenin për lundrim dhe plazh, kullat e vjetra plot histori nga e kaluara dhe kishat, ushqimi tradicional me bazë peshku dhe prodhime bujqësore të zonës, Ulëza ka shumë për t’i ofruar turistëve përgjatë gjithë vitit.

Nëpërmjet investimeve të qeverisë, Fondi Shqiptar i Zhvillimit  ka përfunduar edhe rikonstruksionin e rrugës hyrëse të Ulëzës përgjatë aksit rrugor Milot-Burrel.

Kryeministri Edi Rama ka publikua foto nga rruga e re e Ulëzës. “MIRËMËNGJES , dhe me këto pamje të rrugës së re të Ulëzës, ju uroj një ditë të mbarë “, shprehet Rama.

Rruga 2.2 kilometra është pjesë e Parkut Natyror Rajonal Ulëz, dhe fillimisht është ndërtuar në vitin 1955 e që prej asaj periudhe nuk ishte vënë në dorë, ç’ka kishte sjellë amortizimin e skajshëm dhe në disa vende rruga ishte bërë e pakalueshme.

Si rezultat i ndërhyrjes, trupi i rrugës është zgjeruar, janë ndërtuar veprat e artit për displinimin e ujërave sipërfaqësore dhe nëntokësore si dhe është pajisur me barriera mbrojtëse dhe elementë të tjerë të sigurisë rrugore.

Me përfundimin edhe këtij aksi, kjo zonë mund të konsiderohet edhe si histori suksesi për impaktin që investimet në infrastrukturë sjellin në zhvillimin e një zone dhe rigjallërimin ekonomik e social të saj.

E pozicionuar midis bashkive Mat dhe Mirditë, Parku Rajonal i liqenit të Ulëzës ka një sipërfaqe prej 4 206 hektarësh dhe shtrihet nëpër të gjithë kurorën e liqenit të Ulëzës dhe Shkopetit në një lartësi 400 m mbi nivelin e detit.

Kjo është zona turistike më e afërt për banorët e këtyre bashkive, të cilët e frekuentojnë edhe për plazh gjatë verës. Pas shpalljes Park Natyror, Ulëzën e vizitojnë edhe turistë që vijnë nga qytete të tjera të vendit, si dhe turistë të huaj nga Italia, Franca, Gjermania, Çekia e Polonia. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...