Partitë e vogla rrisin presionin, një pol i tretë politik në horizont - Bota Sot
Partitë e vogla rrisin presionin, një pol i tretë politik në horizont

Shqipëria

Partitë e vogla rrisin presionin, një pol i tretë politik në horizont

Më: 18 janar 2019 Në ora: 17:42
Agron Duka dhe Koço Kokëdhima

Partitë e vogla kanë rritur presion, duke paralajmëruar krijimin e një poli të tretë politik. Kryetari i PAA-s, Agron Duka, tha se në kushtet kur dy partitë kryesore nuk ndryshojnë kodin zgjedhor, e vetmja zgjidhje për tu faktorizuar është bashkimi i partive të vogla. Ndërsa Koço Kokëdhima, akuzoi Bashën si të paaftë për të drejtuar opozitën.

Partitë e vogla po shkojnë drejt një poli të tretë politik në zgjedhjet vendore, me qëllim maksimalizmin e votave dhe  peshës elektorale.

Pjesë e këtij poli pritet të jetë edhe Partia Agrare Ambjentaliste, ndërsa kryetari Agron Duka, tha se vetëm në këtë formë mund ti bëhet ballë kodit elektoral që ai e quan diskriminues.

Duka: Nëse duam të shmangim kasaphanet e deritanishme elektorale në kurriz të votave tona, bashkimi mbetet rruga e vetme.

Ndërsa, kreu i Partisë  Zgjidhja, Koço Kodhëima, akuzoi ashpër dy partitë e mëdha, duke theksuar se atyre u intereson të mos bëjnë ndryshime, pasi sipas tij vjedhin dhe cënojnë në vazhdimësi proceset.

Kokëdhima foli për protestat e studentëve.

Kokëdhima: Nuk ka përmbushje të kërkesave të tyre nëse nuk çlirohet Shqipëria, nëqoftëse nuk rivendoset Republika, nëqoftëse nuk rivendosen zgjedhjet në Shqipëri, nëqoftëse nuk i kthehet sovraniteti popullit tonë.

Kokëdhima akuzoi ashpër Lulzim Bashën, duke e cilësuar të paaftë si lider, ndërsa tha se po tallet me popullin opozitar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...