Mediat Italiane: Shqiptarët dhe Ndrangheta kontrollojnë drogën në Evropë - Bota Sot
Mediat Italiane: Shqiptarët dhe Ndrangheta kontrollojnë drogën në Evropë

Shqipëria

Mediat Italiane: Shqiptarët dhe Ndrangheta kontrollojnë drogën në Evropë

Më: 20 janar 2019 Në ora: 19:12
Foto ilustrim

Është një ditë e zakonshme në vitin 2017 dhe një trafikant kokaine është arrestuar në një stacion benzine në Londër. Ai është shqiptar, në makinën e tij ka fakte të letërnjoftimeve italiane në çizme, si dhe dy kilogram pluhur të bardhë.

Duket si një episod i kronikës mikro. Dhe në vend të kësaj, për inteligjencën britanike (dhe jo vetëm) është një konfirmim i bashkëpunimit mes dy mafiave. Pjesë e kësaj historisë kriminale është konsumuar në rrethin e Gascoigne, një periferi të Londërs, të cilën e komandojnë Hellbanianz.

Ata janë një grup i dhunshëm, i përbërë nga anëtarë me origjinë shqiptare. Ata shesin sasi të mëdha droge dhe ushqejnë imazhin e tyre të "suksesit" përmes YouTube. Rrepera gangstera, Ferrari dhe paratë e ekspozuar të ekspozuara.

Disa ngarkesa mbërrijnë në Itali nga Evropa Veriore. Është një fazë e ndërmjetme: largimi është gjithmonë në anën tjetër të Oqeanit Atlantik. Udhëtimi zhvillohet në kontejnerë "të destinuar për portet komerciale të Roterdamit dhe Antëerpit". Emisarët e "familjeve Ndrageta shkojnë personalisht në Holandë dhe Belgjikë për të mbyllur biznesin me “Shqiptarëve etnikë".

Marrëveshja në mes të 'Ndragetës dhe mafias shqiptare nuk është e pashembullt: ajo është perspektiva e zgjeruar për kontrollin e të gjithë Evropës Veriore. Ata nuk punojnë së bashku por kalabrezët dhe shqiptarët kanë formuar një aleancë shumë të fortë.

Ish-drejtuesi i divizionit të narkotikëve të Agjencisë Kombëtare të Krimit Kombëtar (NCA), Tony Saggers, i tha Guardian: "Ka një lidhje shumë të fortë. Shqiptarët punojnë së bashku me 'ndrangheta, ata nuk janë në konkurrencë. Dhe kjo shtohet në kontaktet historike të italianëve në Amerikën Latine ". Nuk është rastësi që shpërndarësit qendror janë Rotterdam dhe Antëerp, portet më të ngarkuara në Evropë.

E dyta - e cila, siç e kemi parë, bëhet një vend i kalon mes emisarëve të dy bandave - është e lidhur direkt me Tilbury, portin në Thames i cili ndodhet 15 kilometra nga territori i Hellbanianz. Përafërsisht 240 mijë njerëz punojnë në dy porte: ndrangheta dhe mafia shqiptare do të kishin 'punësuar' ndryshe për qëllimet e tyre.

Ata kanë punën dhe njohurinë. Dhe ata kanë ide të qarta se si të përpiqen t'i shmangen hetimeve. Gjithashtu ky detaj del nga hetimet kundër mafias. Sepse partneriteti me shqiptarët shfaqet edhe kur 'Ndrangheta përpiqet të organizojë veten për të enkriptuar komunikimet e saj. Në atë pikë, një nga kalabarët zbulon se ofruesi i telefonit "kishte katër anëtarë, një prej tyre me kombësi shqiptare që banonte në Holandë. Dhe këto kishin disponueshmërinë e 1.400 telefonave për komunikim konfidencial.

" Marrëdhëniet shtrëngohen, aleancat në shahbin kriminalë bëhen më të forta. Qëllimi është kontrolli i trafikut të kokainës në të gjithë Evropën. Duke filluar nga portet veriore për të shkuar në qytetin e Londrës. Duke sjellë së bashku me stilin e vjetër të marrëdhënieve të kalabrez klaneve me trafikantët e drogës të Amerikës së Jugut dhe depërtimin e strategjisë Hellbanianz në rrugë dhe rrjetet sociale. Miliona klikimeve dhe miliona euro, ryshfet në video në YouTube në portet e Roterdamit dhe Antëerpit. Fuqia është në rrezik. Dhe asgjë nuk i mbetet rastësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...