Arrestimi i vrasësit polak në Kakavijë, dyshohet se vrau një shqiptar në Greqi - Bota Sot
Arrestimi i vrasësit polak në Kakavijë, dyshohet se vrau një shqiptar në Greqi

Shqipëria

Arrestimi i vrasësit polak në Kakavijë, dyshohet se vrau një shqiptar në Greqi

Më: 6 mars 2019 Në ora: 09:39
Kakavijë

Një shtetas polak, me identitet të rremë, është shoqëruar nga policia e Kakavijës ditën e djeshme.

Sipas policisë bëhet fjalë pë personin me inicalet D.K,i cili dyshohet të ketë vrarë një shqiptar në vitin 2018 në Athinë të Greqisë.

 Ai po largohej nga Shqipëria në drejtim të Greqisë, në përpjekje për të kaluar kufirin me pasaportë false, por është diktuar nga policia.

Nga verifikimi paraprak lindën dyshime se ai përdorte dokument të falsifikuar dhe për këtë u shoqërua për verifikime në vijën e dytë, ku gjatë shoqërimit kundërshtoi punonjësit e policisë.

Nga kontrolli dhe verifikimi i mëtejshëm rezultoi se polaku posedonte pasaportën me të dhëna të ndryshuara si dhe pasaporta rezultonte e vjedhur në sistemin e Interpolit.

Gjithashtu atij iu gjetën edhe një kartë identiteti greke dhe nje leje drejtimi që dyshohet se janë të falsifikuara.

Sipas informacioneve paraprake, rezulton se i ndaluari mund të jetë një vrasës me pagesë dhe i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol.

Në cilësinë e provës materiale, të arrestuarit iu sekuestruan 550 euro, pasaporta greke, leje drejtimi dhe leternjoftimi si dhe nje aparat celular. Policia po punon për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje.

Njoftimi i Policisë

Kakavije.

Në datë 05.03.2019 në dalje të Republikës së Shqipërisë, në Pikën e Kalimit të Kufirit Kakavije, është paraqitur shtetasi me inicialet D.K, me pasaportë greke.

Nga verifikimi paraprak i punonjesve të policisë së kufirit dhe migracionit në PKK Kakavije lindën dyshime se ky shtetas përdorte dokument të falsifikuar dhe shtetasi u shoqërua për verifikime në vijën e dytë ku gjatë shoqërimit kundërshtoi punonjësit e policisë.

Nga kontrolli dhe verifikimi i mëtejshëm rezultoi se ky shtetas posedonte pasaportën me të dhëna të ndryshuara si dhe pasaporta rezultonte e vjedhur në sistemin e Interpolit.

Gjithashtu këtij shtetasi i janë gjetur edhe një kartë identiteti greke dhe nje leje drejtimi që dyshohet se janë të falsifikuara.

Nga veprimet e para hetimore, në bashkëpunim edhe me Z.Q.K Interpol Tirana, u bë i mundur verifikimi i identitetit të këtij shtetasi, i cili ishte shtetasi me inicialet D.R, shtetas Polak, i dyshuar si autor i vrasjes së një shtetasi shqiptar në vitin 2018 në Athinë, Greqi.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 550 euro, pasaporta greke, leje drejtimi dhe leternjoftimi si dhe nje aparat celular.

Në përfundim të veprimeve hetimore, nga ana e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike e Financiare në D.V.P Gjirokastër, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit të mësipërm, për veprat penale “Falsifikim i letërnjoftimeve, pasaportave de vizave” , “Kalim i paligjshëm i kufirit” dhe “Mosbindje ndaj urdhërit të punonjësit policisë së rendit publik”, parashikuar nga nenet 189, 297 dhe 242 i K. Penal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...