Protesta e heshtur e fëmijëve dhe të rinjve kundër gazit lotësjellës - Bota Sot
Protesta e heshtur e fëmijëve dhe të rinjve kundër gazit lotësjellës

Shqipëria

Protesta e heshtur e fëmijëve dhe të rinjve kundër gazit lotësjellës

Më: 17 mars 2019 Në ora: 16:03
Protesta e heshtur

Vajza e vogël, e goditur dje në protestë me gaz lotsjellës, është bërë simboli i një proteste të heshtur të disa të rinjve dhe fëmijëve kundër sjelljes mizore dhe kriminale të policisë me qytetarët.

Fëmijët mbajtën kundërgaz në fytyrë gjatë marshimit në bulevardin Dëshmorët e Kombit deri tek Ministria e Brendshme.

Ndërsa vajzat e reja që i shoqëronin, kishin stampuar në bluza portretin e vajzës së goditur me gaz lotsjellës, me mbishkrimin ‘Rama si Asad. Mos i helmo fëmijët’.

Protesta e heshtur e fëmijëve u mbyll para Ministrisë së Brendshme, institucionit përgjegjës për përdorimin e lëndës helmuese kundër protestave qytetare.

Fëmijët lanë aty kundragazët për t’i treguar qeverisë se në një vend normal protestuesit paqësorë, gratë dhe fëmijët nuk sulmohen me helme kimike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...