Mishi i bardhë i preferuari i Baba Mondit! Arsyeja do t’iu habisë - Bota Sot
Mishi i bardhë i preferuari i Baba Mondit! Arsyeja do t’iu habisë

Shqipëria

Mishi i bardhë i preferuari i Baba Mondit! Arsyeja do t’iu habisë

Më: 21 mars 2019 Në ora: 18:38

Gjatë vizitës së “Ftesë në Pesë” në Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve, kreu i saj, Baba Mondi tregoi të gjitha ushqimet që nuk duhet t’i mungojnë tryezës së Festës së Sulltan Nevruzit, madje hyri vetë në kuzhinë për të ndihmuar me përgatitjet.

Ai cilësoi mishin e kurbanit si një nga pjatat kryesore, duke shpjeguar se çdo familje mund të gatuajë mish gjeli, qingji apo dashi në varësi të mundësive ekonomike.

Personalisht ai zbuloi se preferonte mishin e bardhë, për vetë faktin se është më i lehtë dhe më dietik.

Nga ana tjetër, Baba Mondi cilësoi byrekun me 12 lakrat e egra si një tjetër pjatë tipike të kësaj dite.

Sa i përket ëmbëlsirës, ai tha se traditë e kësaj feste mbetet sultiashi me qumësht, pasi ky i fundit konsiderohet si tregues i vazhdimësisë së jetës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat