Majko: Qeveria e angazhuar për të mundësuar votën e emigrantëve - Bota Sot
Majko: Qeveria e angazhuar për të mundësuar votën e emigrantëve

Shqipëria

Majko: Qeveria e angazhuar për të mundësuar votën e emigrantëve

Më: 23 mars 2019 Në ora: 16:50
Kongresi elektoral i PS-së

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko duke folur në Kongresin elektoral të PS-së gjatë panelit “Reforma zgjedhore dhe vota e emigrantëve”, u shpreh se, vota e emigrantëve është një nga gjërat më të rëndësishme të qeverisë shqiptare me të drejtën e votës”.

“Një problem që duhet t’i japë zgjidhje diskutimi i reformës zgjedhore do të jetë përfaqësimi i diasporës në një qark territorial të caktuar apo në bazë të adresës. Shembulli i Kroacisë është që i ka futur të gjithë diasporën me votim në Zagreb. Por sistemi që kemi ne nuk e favorizon këtë gjë”, tha Majko.

“Realizimi i votimit ka disa mënyra. Mund të bëhet kërkesë me anë të postës. Post elektronike drejtuar KQZ ose përfaqësive diplomatike. Për postën ka një problem nga Ministria e Brendshme. Ka të bëjë me qytetarët tanë me adresat. Sepse adresat, kur plotësohen dokumentet nuk janë të rregullta shpesh herë. Është urgjent që të rregullohen këto dokumente. Duke e thënë nëse jeton në Durrës apo në Milano”, tha Majko.

“Nëse do të më pyesnit është apo jo i vështirë votimi i emigrantëve, Majko u shpreh se, “është i thjeshtë për mendimin tim. Vetëm se nuk duhet të mendojmë edhe si opozitë edhe si pushtetarë. T’ia besojmë një kompanie ndërkombëtare votën përmes postës”.

“Nga ana e partisë sonë ka një impenjim maksimal për votën e emigrantëve dhe mendoj që do të jetë një nga gjërat më të rëndësishme”, tha Majko.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...