20 vite nga ndërhyrja ushtarake në Kosovë, Meta: Përherë mirënjohës SHBA-ve dhe NATO - Bota Sot
20 vite nga ndërhyrja ushtarake në Kosovë, Meta: Përherë mirënjohës SHBA-ve dhe NATO

Shqipëria

20 vite nga ndërhyrja ushtarake në Kosovë, Meta: Përherë mirënjohës SHBA-ve dhe NATO

Më: 24 mars 2019 Në ora: 17:56
Ilir Meta

Ishte ora 19:45 kur 24 marsin e dy dekadave më parë, avionët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë, siç quheshin dy republikat e mbetura të ish Federatës Jugosllave, Serbia dhe Mali i Zi.

Urdhrin për fillimin e fushatës e kishte dhënë presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton. Shefi i Shtëpisë së Bardhë e përshkroi këtë si mundësinë e vetme për t’u dhënë fund tmerreve në Kosovë.

“Përherë mirënjohës SHBA dhe NATO, për këtë kontribut të jashtëzakonshëm”, shkruan Meta në profilin e tij në Facebook, duke vlerësuar atë ndërhyrjen ushtarake si vendimi që i dha fund genocidit e spastrimit etnik dhe parapriu Pavarësinë e Kosovës,

“Sot mbushen 20 vjet nga dita kur NATO vendosi të ndërhyjë për të imponuar paqen duke i dhënë fund genocidit e spastrimit etnik dhe paraprirë Pavarësisë së Kosovës🇽🇰, e cila forcoi paqen e stabilitetin në rajonin tonë. Përherë mirënjohës SHBA🇺🇸 dhe NATO, për këtë kontribut të jashtëzakonshëm. Tashmë 10-vite anëtare në NATO, Shqipëria🇦🇱 mbetet e angazhuar maksimalisht në mbrojtjen e vlerave të lirisë, paqes e sigurisë në rajonin tonë dhe kudo në botë”, shkruan Meta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...