Studim: Rinia shqiptare e kalon kohën në kafene e internet - Bota Sot
Studim: Rinia shqiptare e kalon kohën në kafene e internet

Shqipëria

Studim: Rinia shqiptare e kalon kohën në kafene e internet

Më: 7 prill 2019 Në ora: 23:57
Ilustrim

Nga një sondazh i publikuar pak ditë më parë nga Fondacioni Friedrich Ebert në Tiranë, rezulton se  93 % e moshave të reja kanë qasje të rregullt në internet.

Ata harxhojnë çdo ditë rreth 4 orë online dhe 2 orë e gjysmë para televizorit, shkruan oranews.

Por vendin kryesor të shpenzimit të kohës e zënë kafentë, ku të rinjtë kalojnë një pjesë të konsiderueshme të ditës. Larg punës dhe aktivitetit fizik.

“Në shkollë, kafe, palestër”

“Telefonin e përdorim, kurse kafe jo shumë shpesh”, thotë një tjetër.

Sa u përket librave, janë vajzat ato që lexojnë më tepër. 20% e tyre sipas studimit, u kushtojnë kohë librave rregullisht, ndërsa 31% e djemve të pyetur thonë se nuk lexojnë asnjëherë.

Sa u përket aktiviteteve sportive, djemtë renditen në krye. Afro 46% e tyre praktikojnë sporte apo ushtrime të ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...