Meta: Hetime të thella për ngjarjen në aeroport

Shqipëria

Meta: Hetime të thella për ngjarjen në aeroport

Më: 10 prill 2019 Në ora: 18:35
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta e konsideroi ngjarjen e përsëritur të grabitjes së djeshme brenda territorit të aeroportit “Nënë Tereza”, cënim serioz të sigurisë kombëtare, rendit publik dhe imazhit të vendit.

Përmes një deklarate për shtyp, Kreu i Shtetit i kërkoi agjencive ligjzbatuese të vazhdojnë me vendosmëri operacionet për identifikimin e plotë dhe kapjen e autorëve, si dhe gjetjen e vlerave monetare të grabitura.

Meta kërkoi që të gjitha autoritetet përgjegjëse dhe institucionet ligjzbatuese të kryejnë hetime të plota dhe të thella për zbardhjen e shpejtë të kësaj ngjarjeje të rëndë dhe të përsëritur.

“Të nxirren dhe të evidentohen përgjegjësitë e plota për çdo institucion që nuk ka kryer detyrën sipas ligjit për parandalimin e kësaj ngjarjeje të përsëritur, që mund të kishte pasur pasoja edhe më të rënda dhe të rrezikshme me pasoja tragjike për jetën e qytetarëve tanë dhe të huaj”, u shpreh Presidenti, ndërsa kujtoi se në maj 2018 është mbledhur Këshilli i Sigurisë Kombëtare, i cili ka dhënë rekomandimet e nevojshme për sigurinë e aeroportit.

Meta kërkoi që “prokuroria të hetojë jo vetëm grabitjen e djeshme, por edhe për mosmarrjen e masave në përmbushjen e detyrimit ligjor dhe rekomandimeve të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, dhe nxjerrjen përpara përgjegjësisë të çdo institucioni dhe individi që nuk ka kryer detyrën”.

“Nga ky moment Institucioni i Presidentit të Republikës, vendos në dispozicion të Prokurorisë të gjithë dokumentacionin që disponon mbi zhvillimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të datës 16 maj 2018 dhe konkluzioneve të tij”, tha Kreu i Shtetit.

Përsëritja e kësaj ngjarjeje brenda një objekti të sigurisë kaq të veçantë, sipas Presidentit,  është e papranueshme dhe tregues i një mungese të theksuar të funksionimit dhe përgjegjshmërisë të institucioneve të sigurisë”. “Si vend anëtar i NATO-s, kemi detyrimin të garantojmë standardet më të larta të sigurisë, veçanërisht atë të infrastrukturës strategjike portuale dhe aeroportuale”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat