Helikopterë “Black Hawk” për Forcën Ajrore shqiptare - Bota Sot
Helikopterë “Black Hawk” për Forcën Ajrore shqiptare

Shqipëria

Helikopterë “Black Hawk” për Forcën Ajrore shqiptare

Më: 20 prill 2019 Në ora: 09:55
Helikopterë “Black Hawk”

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë ka arritur marrëveshje me Departamentin Amerikan të Mbrojtjes dhe me qeverinë amerikane për të modernizuar flotën ajrore shqiptare, duke rritur kapacitetet e saj me helikopterë të tipit “Black Hawk”.

Ministrja Xhaçka tha se falë kësaj mbështetjeje të jashtëzakonshme të aleatit tonë strategjik, do të rritet edhe gatishmëria dhe operacionaliteti i Forcës Ajrore shqiptare.

“Garda kombëtare e Nju Xhersit të cilën pata kënaqësi ta vizitoj gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bëjë gjithashtu trajnimim e pilotëve dhe teknikëve tanë si dhe do të kujdeset për mirëmbajtjen e helikopterëve”, deklaroi Xhaçka.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...