Orëndreqësi i fundit… rrëfimi i shqiptarit që rregullon orë prej 61 vitesh - Bota Sot
Orëndreqësi i fundit… rrëfimi i shqiptarit që rregullon orë prej 61 vitesh

Shqipëria

Orëndreqësi i fundit… rrëfimi i shqiptarit që rregullon orë prej 61 vitesh

Më: 21 prill 2019 Në ora: 00:53

Çdo ditë zgjohet me sinkronin e zileve të orëve qindra vjeçare. Mjeshtri Isak Xhaferri ka 61 vjet që rregullon orët. Me bastun në dorë nuk mungon në dyqanin e tij. Punët më të mëdha aty i bën i biri Arbeni, por Isaku s’pushon.

Punishtja e tij e ka zanafillën që në 1958, para se Librazhdi të shpallej qytet. Isak Xhaferri u shkollua në Elbasan si orëndreqës nga familja e Dodbibës. Më vonë lidhi miqësi dhe me Tufinajt mjeshtrat më të mëdhenj në Tiranë.

Ky profesion është në zhdukje. Po i moshuari thotë se dikush duhet të mbajë gjallë. Në dyqanin e tij gjenden sahate nga koha e perandorisë osmane, rusëve, çekëve, kinezëve dhe gjermane.

Një koleksionist i rrallë. Në studio shikon edhe orët e gjeologëve të cilat kurdiseshin njëherë në javë, orë që punojnë dhe sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...