Kështu po kremtohen Pashkët në Berat - Bota Sot
Kështu po kremtohen Pashkët në Berat

Shqipëria

Kështu po kremtohen Pashkët në Berat

Më: 21 prill 2019 Në ora: 10:15
Berat

Besimtarët katolikë të qarkut Berat kremtojnë Pashkët. Mesha e shenjtë e Pashkëve Katolike u mbajt në Kishën “San Luca” në Kuçovë. Mesha e shenjtë e Pashkëve Katolike u mbajt në Kishën “San Luca” në Kuçovë.

Besimtarët katolikë të qarkut të Beratit kanë kremtuar mesnatën e djeshme Pashkët. Rreth 300 familje katolike të qyteteve Berat e Kuçovë, janë bashkuar në Kishën “San Luca” në qytetin e Kuçovëa, ku edhe është mbajtur Mesha e Shenjtë e Pashkëve.

Mesha e shenjtë e Pashkëve, më e rëndësishmja në kalendarin e krishterë për vetë simbolikën e ringjalljes është mbajtur nga Prifti Giuseppe Tossi, i cili ka drejtuar lutjen e traditës sipas liturgjisë, me lutje ndaj Zotit dhe duke respektuar të gjitha ritet e kësaj feste.

Mesnata solli për besimtarët katolikë beratas lajmin e gëzuar se “Krishti u ringjall”,e bashkë me të u ngjall edhe shpresa për botën. Mesha e shenjtë u ndoq nga qindra besimtarë katolikë, të cilët ishin mbledhur brenda ambienteve të Kishës Katolike në Kuçovë, duke u lutur në një nga ditët më të rëndësishme të kalendarit të krishterë për paqe dhe jetë më të mirë. Në përfundim të Meshës së Shenjtë,besimtarët katolikë beratas uruan njëri-tjetrin për më shumë paqe dhe dashuri në familjet e tyre,ndërkohë që përcollën edhe në media urimet e tyre për të gjithë besimtarët katolikë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...