Dhjetë tregjet në vend nuk plotësojnë standardet e kërkuara - Bota Sot
Dhjetë tregjet në vend nuk plotësojnë standardet e kërkuara

Shqipëria

Dhjetë tregjet në vend nuk plotësojnë standardet e kërkuara

Më: 23 prill 2019 Në ora: 15:59
Foto

Monitorimi në 10 tregjet e gjësë e gjallë në Shqipëri ka gjetur mungesa të theksuara të kushteve higjeno-sanitare, të matrikullimit, por edhe të zbatimit të sistemit Ruda. Ministria e Bujqësisë, e cila e bëri të ditur këtë fakt, tha se produktet ushqimore të sigurta për konsumatorët janë sfida kryesore e këtij dikasteri edhe në kuadër të përpjekjeve për rritjen e eksporteve me vendet BE-së. Përfaqësuesja e Ministrisë tha se produktet shqiptare do të dalin në tregun europian vetëm pas plotësimit të standardeve të kërkuara.

Ministria e Bujqësisë është angazhuar për garantimin e sigurisë ushqimore duke plotësuar edhe standardet që duhen arritur nga BE për eksportet.

Në një tryezë të përbashkët mbi sigurinë e produkteve që konsumojmë, përfaqësuesja e këtij dikasteri Luljeta Çuko tha se prodhimet shqiptare do të eksportohen në BE vetëm nëse kapim standardet e kërkuara.

Luljeta Çuko: Ka të bëjë me pasjen të të njëjtit legjislacion, të të njëjtit standard me atë të Bashkimit Europian, të njëjtin zbatim të këtij legjislacioni nga ana jonë. Kapitulli 12 i Bashkimit Europian që përfshin të gjithë zinxhirin ushqimor, sigurinë ushqimore, veterinarinë dhe mbrojtjen e bimëve duhet të jetë i gjithi i transpozuar në legjislacionin shqiptar.

Një monitorim në10 tregjet e gjësë e gjallë në Shqipëri ka zbuluar mungesa të theksuara të kushteve higjeno-sanitare, të matrikullimit, por edhe të zbatimit të sistemi Ruda, të vendosur si rregull që prej vitit 2011 nga Ministria e Bujqësisë.

Granit Sokolaj: Rrugë qytetesh si në Librazhd që shndërrohen në tregje kafshësh të gjalla, nuk funksionon sistemi Ruda, pra regjistrimi i kafshëve kur hyjnë dhe dalin nga këto tregje, nuk ka shërbim veterinar në shumicën e tregjeve.

Eksperti i sigurisë ushqimore, Alban Zusi, këmbënguli për më tepër vëmendje në shpërndarjen e certifikatave të eksportit, pasi sipas tij është kthyer në një dokument që mund të plotësohet nga kushdo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...