Meta viziton familjen e ushtarakes Zarife Hasanaj - Bota Sot
Meta viziton familjen e ushtarakes Zarife Hasanaj

Shqipëria

Meta viziton familjen e ushtarakes Zarife Hasanaj

Më: 7 maj 2019 Në ora: 20:32
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka vizituar mbrëmjen e sotme familjen e Zarife Hasanajt, nëntetares që humbi jetën gjatë një misioni paqeruajtës në Letoni.

Meta i ka shprehur ngushëllimet familjes dhe shprehu mirënjohjen dhe solidaritet për familjen dhe të afërmit e saj.

Kontigjenti, pjesë e misionit të NATO-s, do të vijë në atdhe të enjten, ku efektivja Zarife Hasanaj do të shoqërohet gjithashtu edhe nga një efektiv kanadez dhe një letonez.

Trupi i efektives Hasanaj do të transportohet me avion luftarak, do të pritet në aeroportin "Nënë Tereza" me protokoll ushtarak e me pas do te dërgohet pranë familjes së saj.

Ceremonia shtetërore e lamtumirës për nëntetaren Zarife Hasanaj do të zhvillohet gjatë paradites së të premtes më 10 maj 2019.

Ky kontrigjent i Forcave të Armatosura u nis në Letoni në fund të dhjetorit 2018, dhe do të përmbyllte misionin në qershor. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...