Dialogu me Serbinë/ Meta: Mbështesim përpjekjet e Kosovës - Bota Sot
Dialogu me Serbinë/ Meta: Mbështesim përpjekjet e Kosovës

Shqipëria

Dialogu me Serbinë/ Meta: Mbështesim përpjekjet e Kosovës

Më: 9 maj 2019 Në ora: 19:36
Ilir Meta

Presidenti i vendit Ilir Meta ka thënë se Shqipëria do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian.

Në një status në facebook, Meta thotë se dialogu do të kontribuonte në përmirësimin e marrëdhënies mes dy vendeve.

Statusi:

Shqipëria do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Një proces konstruktiv ka potencialin të prodhojë marrëveshjen përfundimtare, ligjërisht të detyrueshme, tërësore dhe të zbatueshme, që normalizon plotësisht marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve dhe kontribuon për paqen, stabilitetin e perspektivën europiane të rajonit. #BBPTirana.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...