Blerjet online me kartë, Banka e Shqipërisë përgatit rregulloren - Bota Sot
Blerjet online me kartë, Banka e Shqipërisë përgatit rregulloren

Shqipëria

Blerjet online me kartë, Banka e Shqipërisë përgatit rregulloren

Më: 10 maj 2019 Në ora: 08:40
Ilustrim

Bankat tregtare në vend duhet të ofrojë shërbimin ‘e-commerce’, duke mundësuar blerje online me kartë”.

Banka e Shqipërisë po përgatit rregulloren përkatëse sipas praktikave dhe ligjeve europiane për nxitjen e blerjeve online dhe kryerjen e pagesave përmes telefonit.

Kjo rregullore synon t’i shërbejë rritjes së përdorimit të transfertave online, ndërsa drafti  ligjit për incentivimin e sistemit të pagesave me vlerë të vogël i vjen në ndihmë transfertave për biznesin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...