Ambasadori austriak Sattler: Dënoj dhunën në vend, përgjegjësia mbi drejtuesit - Bota Sot
Ambasadori austriak Sattler: Dënoj dhunën në vend, përgjegjësia mbi drejtuesit

Shqipëria

Ambasadori austriak Sattler: Dënoj dhunën në vend, përgjegjësia mbi drejtuesit

Më: 15 maj 2019 Në ora: 12:12
Ambasadori i Austrisë Johann Sattler

Ambasadori i Austrisë Johann Sattler mendon se opozita duhet që të shmangë dhunë në protesta, pasi asgjë e mirë nuk vjen nga kjo.

“Qytetarët kanë të drejtë të protestojnë. E dënojmë dhunën, është koha të mendojmë për dialog politik dhe të funksionojë dialogu.  Deklarata  e peshkopëve katolikë duhet të inkurajojnë politikanët ta shikojnë këtë deklaratë.”-tha ai.

Ambasadori austriak u ndal edhe dhunat gjatë protestave, ndërsa u shpreh se me bindje se urrejtja sjell vetëm urrejtje.

“Të ndalojnë retorikën e dhunës dhe të urrejtjes sepse urrejtja sjell vetëm urrejtje. Retorika duhet të ndryshoje. Përfaqesuesit ndërkombetarë janë në vend për të ndihmuar por përgjegjësia bie mbi vet drejtuesit e vendit.”- u shpreh 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...