Investitorët do trajtohen njësoj/ Qeveria përgatit projektligjin për të hequr diskriminimin - Bota Sot
Investitorët do trajtohen njësoj/ Qeveria përgatit projektligjin për të hequr diskriminimin

Shqipëria

Investitorët do trajtohen njësoj/ Qeveria përgatit projektligjin për të hequr diskriminimin

Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:11
Foto

Investimet vendase do të trajtohen njëlloj si ato të huaja. Qeveria ka nxjerrë për konsultim publik projekligjin e ri për investimet i cili unifikon legjislacionin për trajtimin e bizneseve.

Me aktet që janë në fuqi investimet e huaja në Shqipëri gëzojnë më shumë mbrojtje dhe të drejta, ndryshime e reja ligjore heqin diskriminim mes investitorëve vendas dhe atyre të huaj.

Eksperti i ekonomisë profesor Adrian Civici e sheh pozitiv trajtimin njëlloj të investitorëve.

Nga ana tjetër Civici shton se për rritjen e investimeve duhet edhe një klimë më mirë për biznesit.

Projektligji parashikon zgjidhjen e shpejtë në rastet e konflikteve mes institucioneve dhe investitorëve për të evituar Arbitrazhet.

Po ashtu synohet zbatimi i standardeve dhe rregulloreve të punës, të sigurisë dhe të mbrojtjes së mjedisit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...