Lleshaj: Emigracioni nxitet nga niveli ekonomik dhe kulturor i personave që ëndërrojnë kot - Bota Sot
Lleshaj: Emigracioni nxitet nga niveli ekonomik dhe kulturor i personave që ëndërrojnë kot

Shqipëria

Lleshaj: Emigracioni nxitet nga niveli ekonomik dhe kulturor i personave që ëndërrojnë kot

Më: 17 maj 2019 Në ora: 12:06
Sandër Lleshaj

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj është shprehur se siguria në Korçë është në parametrat optimalë.

Ai shtoi se frenimi i emigracionit dhe azilkërkuesve është problemi më i madh i Shqipërisë.

Ndërsa theksoi se ky fenomen nxitet nga niveli ekonomik dhe kulturor i personave që ëndërrojnë kot.

Sandër Lleshaj: Gjendja e sigurisë në Korçë është në parametra optimal. Krimi i organizuar dhe emigracioni janë pikat kyçe tonat. Ndonëse është bërë progres shumë i madh, pas hapjes së rrugës së korridorit kryesisht nga Siria, frenimi i emigracionit të paligjshëm dhe azilkërkuesit është problemi ynë më i madh.

Ky fenomen nxitet nga dy faktor, niveli ekonomik dhe kulturor i atyre personave që ëndërrojnë kot. Ka shumë rrjete kriminale që nxisin, falsifikojnë dhe certifikojnë gjakmarrje që nuk ekzistojnë. Ky fenomen dëmton rëndë interesat tona e të nesërmes. Pjesa më e shëmtuar e kësaj është përdorimi i fëmijëve. I ekspozojnë fëmijët duke përbërë një rrezik serioz nga trafikantët e qenieve njerëzore dhe të drogës. Ndërsa prindërit flenë të qetë duke menduar se fëmijët janë mirë jashtë. Kjo është një thirrje për ndërgjegjësim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...