Etiketat nuk informojnë/ Nuk zbatohet ligji që detyron dhënien e informacionit - Bota Sot
Etiketat nuk informojnë/ Nuk zbatohet ligji që detyron dhënien e informacionit

Shqipëria

Etiketat nuk informojnë/ Nuk zbatohet ligji që detyron dhënien e informacionit

Më: 17 maj 2019 Në ora: 15:13
Foto

Etiketa e produkteve të ushqimeve në vendin tonë nuk ka të gjithë informacionin që kërkon ligjit për etiketimin dhe informimin e konsumatorit.

Top Channel bleu disa produkte ushqimore pranë një supermarketi në Tiranë, dhe ajo që u vu re është së në këto ushqime mungon informacioni bazë si; origjina e produktit, përkthimi i etiketës në gjuhën shqipe, mos deklarimi i elementëve mbrojtës si konservantët, apo dhe data e skadencës, si është tek nënproduktet e mishit.

“Duhet bërë një fushatë sensibilizuese nga institucionet përgjegjëse se kjo bukë ka x përmbatje proteine. Në lidhje me djathin është detyrë e prodhuesit se me cfarë e bën djathin, por nga ana tjetër është dhe detyrë e autoriteteve që meren me këtë punë të gjejnë se cfarë ka djathi brënda. Për shembull cazeina është proteina klasike e bulmetit sa është niveli i cazeinës në këtë produkt askush nuk e di pasi prodhuesi nuk e deklaron. “, tha Enriko Cenko, ekspert ushqimi.

Sipas qytetarëve etiketa është garancia e produktit ushqimore. Duket se ndryshimet e Kodit Penal për sigurinë ushqimore në vendin tonë nuk kanë trembur as prodhuesit dhe as tregtarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...