Raporti për Shqipërinë, Meta: Shpresoj në vendim pozitiv edhe të vendeve anëtare - Bota Sot
Raporti për Shqipërinë, Meta: Shpresoj në vendim pozitiv edhe të vendeve anëtare

Shqipëria

Raporti për Shqipërinë, Meta: Shpresoj në vendim pozitiv edhe të vendeve anëtare

Më: 29 maj 2019 Në ora: 18:19
Ilir Meta dhe Luigi Soreca

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim kreun e delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca.

Ky i fundit shkoi në zyrën e kreut të shtetit shqiptar pak orë pas publikimit të progress-raportit për Shqipërinë, sa i përket negociatave.

Presidenti mirëpriti rekomandimin e përsëritur të Komisionit Europian që Shqipëria të çelë negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Europian, me shpresën që ky rekomandim të marrë edhe miratimin e vendeve anëtare.

Kreu i Shtetit uroi gjithashtu për fitoren e qartë të forcave pro-europiane gjatë zgjedhjeve për Parlamentin Europian, si inkurajim për të gjitha vendet që aspirojnë integrimin europian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...