Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘ - Bota Sot
Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘

Shqipëria

Data e zgjedhjeve kompetencë e ‘Administratives’ jo e ‘Kushtetueses‘

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 22:01
Gjykata Kushtetuese

Ekspertët e ligjit janë të ndarë lidhur me kushtetueshmërinë e vendimit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale në Shqipëri.

Por ku mund të anikimohet vendimi i Metës në kushtet kur nuk ekziston Gjykata Kushtetuese?

Ekziston një precedent i vitit 2017-të, kur pas marrëveshjes së 17 majit midis Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, u vendos shtyrja me një javë e zgjedhjeve parlamentare.

Partia Forca Rinia u shpreh kundër dhe depozitoi në Kolegjin e Gjykatës Kushtetuese kërkesën për të shfuqizuar vendimin e ish-presidentit Bujar Nishani, duke e konsideruar antikushtetues. Por kjo kërkesë nuk u kalua nga Kolegji për trajtim në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas vendimit të datës 16 qershor 2017-të, akti i presidentit për të shfuqizuar 18 qershorin si datë për zgjedhjet parlamentare nuk hyn në juridiksionin Gjykatës Kushtetuese, por është pjesë e juridiksionit të gjykatave administrative.

“Në rastin konkret, Kolegji konstaton se akti ndaj të cilit është ushtruar ankim, dekreti i Presidentit të Republikës, i cili është një akt administrativ individual, pasi ka për objekt vetëm caktimin e datës së zgjedhjeve për Kuvendin e Shqipërisë. Për këtë arsye, Kolegji çmon se ky akt nuk hyn në juridiksionin e kësaj Gjykate por në juridiksionin e gjykatave administrative dhe për këtë arsye, kërkuesi nuk legjitimohet t’i drejtohet kësaj Gjykate me objektin sipas kërkesës”, thuhej në vendimin e Gjykatës.

Presidenti Ilir Meta vendosi të shtunën që të shfuqizonte 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale, por vendimi është kundërshtuar ashpër nga mazhoranca socialiste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat