Ilir Meta kërkon zgjedhjet të parakohshme parlamentare dhe presidenciale - Bota Sot
Ilir Meta kërkon zgjedhjet të parakohshme parlamentare dhe presidenciale

Shqipëria

Ilir Meta kërkon zgjedhjet të parakohshme parlamentare dhe presidenciale

Më: 2 korrik 2019 Në ora: 11:41
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka propozuar zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe presidenciale për të zgjidhur krizën politike në Shqipëri.

Në konferencë, Meta u shpreh: “Në 13 tetor edhe zgjedhje të përgjithshme edhe zgjedhje për presidentin. Dhe unë do kandidoj për president me këto kompetenca. Edi Rama dhe kuvendi socialist që nuk më dëshirojnë të vënë kandidat këtë të dëshirojnë. Kjo është rruga që e zgjidh këtë krizë të tmerrshme të përfaqësimit.”

Meta theksoi se nuk i ka kërkuar kryeministrit Rama që të lërë karrigen, por është përpjekur të zgjidhë krizën pasi nuk ka hapje negociatash pas pjesëmarrjen e opozitës në zgjedhje. Ai deklaroi se propozimi për zgjedhje të parakohshme është zgjidhja e tij, nëse Rama ka një propozim tjetër për zgjidhjen e krizës, është i mirëpritur ta bëjë publik.

“Nuk më intereson se kush fiton, Basha apo Rama, por nuk dua që të humbasë më Shqipëria për lojëra politikanësh dhe ambasadash”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...