Shqipëria së shpejti kthen nga Siria familjet e ish-luftëtarëve të ISIS - Bota Sot
Shqipëria së shpejti kthen nga Siria familjet e ish-luftëtarëve të ISIS

Shqipëria

Shqipëria së shpejti kthen nga Siria familjet e ish-luftëtarëve të ISIS

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 12:09
Foto ilustrim

Dhjetëra persona, gra e fëmijë nga Shqipëria të cilët ndodhën në zonat e konfliktit në Siri, pritet shumë shpejtë të kthehen në vendin e tyre.

Për kthimin e tyre në Shqipëri po punohet intensivisht ndërsa ata shumë shpejt në mënyrë të organizuar do të zbarkojnë me një aeroplan në aeroportin e Rinasit.

Burimet e Indeksonline kanë thënë se kthimi i tyre ka qenë në plan të bëhet me 7 korrik, mirëpo është shtyrë për disa ditë për shkaqe ende të panjohura.

Ndërsa pak javë më parë 110 persona qytetarë të Kosovës, të cilët ishin në Siri u kthyen në Kosovë.

Kthimi i tyre u bë nga Turqia me një aeroplan që mbante flamurin amerikan.

Qytetarët e kthyer ishin gra dhe fëmijë të luftëtarëve shqiptarë që ishin të përfshirë në konfliktet në Lindjen e Mesme përkrah ISIS-it.

Në mesin e të kthyerve ishin edhe katër ish-luftëtarë të ISIS-it. Të kthyerit nga Siria, ishin vendosur në një qendër azili në një fshat në periferi të Prishtinës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...