Fëmijët të ekspozuar ndaj internetit - Bota Sot
Fëmijët të ekspozuar ndaj internetit

Shqipëria

Fëmijët të ekspozuar ndaj internetit

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Interneti tashmë nuk është më një risi për fëmijët dhe të rinjtë. Rrjetet sociale po përdoren masivisht prej tyre, duke bërë që ata shpesh të bien pre e ngacmimeve seksuale.

“Unë rri afro 40 % të ditës në internet, luaj dhe komunikoj me shokët. Kam Instagram por nuk më lejnë prindërit që të ndjek të panjohur.

“ Edhe unë rrija shumë në internet,por më është thyer telefoni dhe nuk rri më. Rrija në snapchat, por prindërit ma mbyllën pasi kishin frikë nga personat e panjohur që mund të futeshin”.

Klaudio Pulaha nga Qendra për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve thotë se përdorimi masiv i internetit të pakontrolluar nga fëmijët ka bërë që të rriten edhe rastet e abuzive.

“Shqipëri siguria në internet është në nivele mjaft të ulëta. 47 % e të rinjve janë kontaktuar të paktën një herë nga persona më të rritur për të hyrë në diskutime me konatacion seksual. Në qoftëse i referohemi një studimi Ballkanit të dhunës ndaj fëmijëve, rezulton që 12 % e fëmijëve janë dhunuar apo abuzuar seksualisht në familje, shkollë apo ndonjë vend tjetër shoqëror”.

Ky është një shqetësim edhe për prindërit, por kontrolli i prindërve nuk mjafton.

Qendra për mbrojtjen e të drejtave ka propozuar një sërë ndryshimesh në kodin penal që kanë të bëjnë me dhunën dhe abuzimin  seksual, madje duke përfshirë edhe ata online.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...