Koncesion i ri mbi naftën/ Kontrolli i pompave, mbi 50 milionë euro për 10 vite - Bota Sot
Koncesion i ri mbi naftën/ Kontrolli i pompave, mbi 50 milionë euro për 10 vite

Shqipëria

Koncesion i ri mbi naftën/ Kontrolli i pompave, mbi 50 milionë euro për 10 vite

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 15:10
Ilustrim

Kontrolli i pompave të karburantit do të kalojë ne duart e privatit. Ministria e financave ka shpallur fituese te koncesionit pikërisht kompaninë, e cila kishte kërkuar marrjen e këtij shërbimi, NOA Control.

Në garë ka qenë vetëm një ofertë, me një vlerë investimi prej 70 milionë lekësh. Brenda dy muajsh nga njoftimi fituesit palët duhet të negociojnë kushtet e kontratës. Koncesioni do të jetë njëzet vjeçar, dhe pritet që të gjenerojë 50-60 milionë euro të ardhura.

E gjithë kjo shumë do të faturohen në çmimin final të karburanteve që paguajnë qytetarët.

Aktualisht kontrolli i pompave në stacionet e karburanteve kryhet nga drejtoria e metrologjisë, dhe të ardhurat nga ky shërbimin 2-3 milionë euro në vit përbëjnë buxhetin kryesor të kësaj agjencie.

Tarifa nuk është deklaruar, por aktualisht kompanitë e karburanteve paguaj 100 lek për pompë tek Drejtoria e Metrologjisë dhe Kalibrimit.

Në shpalljen e pare të këtij koncesioni qenë bërë ankesa të ndryshme. Fillimisht ishte një kompani zvicerane e quajtur Penzoil që pati ankimuar pranë komisionit të prokurimit publik procedurën e koncesionit.

Më pas çështja shkoi në Gjykatën Administrative të Tiranës, e cila në fund të majit të këtij viti urdhëroi ministrinë e Financave të ndryshojë kriteret e tenderit për koncesionin prej miliona eurosh për kontrollin e pompave në pikat e karburantit.

Vendimi konstaton se një pjesë e kritereve të vendosura nga qeveria janë në kundërshtim me ligjin dhe kufizojnë konkurrencën në tender.

Ndërkohë në njoftimin e bërë nga ministria e Financave thuhet se oferta është paraqitur në tetor të vitit që shkoi dhe se nuk ka pasur ankesa mbi këtë procedurë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat