Sot votimi në PE, Von der Leyen: Mbështes hapjen e negociatave me Shqipërinë - Bota Sot
Sot votimi në PE, Von der Leyen: Mbështes hapjen e negociatave me Shqipërinë

Shqipëria

Sot votimi në PE, Von der Leyen: Mbështes hapjen e negociatave me Shqipërinë

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 10:54
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen i ka dhënë përgjigje pozitive një prej kërkesave të grupit S&D, për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Sipas televizionit maqedonas ‘Telma’, Von der Leyen është shprehur se si kryetare e Komisionit Evropian do të mbështesë hapjen e negociatave për dy shtetet ballkanike.

Aktualisht në Parlamentin Evropian po zhvillohet diskutimi për kandidaturën e Ursula von der Leyen. Ajo nuk ka konkurrentë në synimin për t’u emëruar në krye të institucionit të rëndësishëm të BE-së.

374 vota i duhet gjermanes për të pasuar Jean-Claude Juncker në krye të KE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...