Konfirmohen emrat e prokurorëve, këta janë 15 kandidatët për SPAK - Bota Sot
Konfirmohen emrat e prokurorëve, këta janë 15 kandidatët për SPAK

Shqipëria

Konfirmohen emrat e prokurorëve, këta janë 15 kandidatët për SPAK

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 13:52
Pamje nga takimi

Gent Ibrahimi, kreu i KLP-së, ka lexuar emrat e 15 prokurorëve kandidatë që kanë kaluar fazat përzgjedhëse dhe konsiderohen favoritë për t’u bërë pjesë e SPAK. Përvecc përzgjedhjes nga KLP, këta kandidatë duhet të kenë kaluar edhe procesin e vetting-ut për të patur mundësinë që t’i bashkohen strukturës që do të hetojë zyrtarët e lartë shtetëror, si dhe bandat e krimit të organizuar.

Në mbledhjen e KLP që zgjati rreth një orë, relatori Sandër Beci ka prezantuar të gjithë punën voluminoze në përzgjedhjen e prokurorëve.

Gazetarja Anila Hoxha sqaroi se me 8 deri në 10 pikë do të përcaktohen prokurorët me kualifikim të lartë për në SPAK. 5-7 pikë atë me kualifikim të mesëm, si dhe ata me kualifikim të ulët.

“Sapo të jepen pikët, kandidatët që do të përcaktohen me kualifikim të lartë dhe kanë kaluar vetting-un do të bëhen menjëherë pjesë e SPAK, ndërsa ata që nuk e kanë kaluar vetting-un do të pritet përfundimi i procesit”, raportoi Hoxha.

  Nga Donika Prela te Besim Hajdarmataj, emrat ‘big’ që u përjashtuan nga SPAK

15 kandidatët për SPAK

Altin Dumani

Anton Martini

Elisabeta Imeraj

Arben Kraja

Manjola Kajana

Enkelejda Millona

Doroleza Musabelliu

Klodian Braho

Ened Nakuçi

Edvin Kondili

Besnik Muçi

Ndini Tavani

Behar Dibra

Elida Kaçini

Anita Jella

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...